Groups - en to sv_SE translation catalogue (185 entries)

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
sv_SE: %1$s av %2$s

en: &mdash; No Change &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen förändring &mdash;

en: (any)
sv_SE: (några)

en: (none)
sv_SE: (ingen)

en: (only unrestricted)
sv_SE: (endast obegränsade)

en: <span title="%s">Access Restrictions</span>
sv_SE: <span title="%s">Tillträdesbegränsningar</span>

en: <sup>*</sup> For each capability, the groups that have the capability assigned are shown within parenthesis. You can choose a capability by typing part of the group's or the capability's name.
sv_SE: <sup>*</sup> För varje förmåga syns grupperna som denna är tilldelad inom parentes. Du kan välja en förmåga genom att börja skriva gruppens eller förmågans namn.

en: A Duck!
sv_SE: En anka!

en: A minimum set of permissions will be preserved.
sv_SE: En minsta uppsättning behörigheter kommer att bevaras.

en: Access Groups
sv_SE: Tillgång till grupper

en: Access Restrictions
sv_SE: Tillträdesbegränsningar

en: Access denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: Access restricions
sv_SE: Tillträdesbegränsningar

en: Access restrictions
sv_SE: Tillträdesbegränsningar

en: Access restrictions &hellip;
sv_SE: Tillträdesbegränsningar&hellip;

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add a new capability
sv_SE: Lägg till ny förmåga

en: Add a new group
sv_SE: Lägg till en ny grupp

en: Add capability
sv_SE: Lägg till förmåga

en: Add restriction
sv_SE: Lägg till begränsning

en: Add to group
sv_SE: Lägg till i grupp

en: Adding the group and capability manually and enabling it for access restriction
sv_SE: Lägga till gruppen och förmågor manuellt och aktivera den för tillträdesbegränsning

en: Administer Groups
sv_SE: Administrera grupper

en: Administer Groups plugin options
sv_SE: Administrera inställningar för tillägget Grupper (Groups)

en: Administrator Access Override
sv_SE: Tillträdesöverskridning för administratörer

en: Administrators override all access permissions derived from Groups capabilities.
sv_SE: Administratörer överskrider alla begränsningar satta av Grupper.

en: Apply
sv_SE: Utför

en: Become a member of the <em>Premium</em> group - this is required so you can choose the <em>premium</em> capability to restrict access to a post.
sv_SE: Bli medlem i gruppen <em>Premium</em> - detta är nödvändigt så att du kan välja förmågan <em>premium</em> för att begränsa tillträde till ett inlägg.

en: Bulk Actions
sv_SE: Åtgärder

en: By getting an official extension, you fund the work that is necessary to maintain and improve Groups.
sv_SE: Genom att få en officiell förlängning finansierar du det arbete som är nödvändigt för att underhålla och förbättra Groups.

en: CAUTION: If this option is active while the plugin is deactivated, ALL plugin settings and data will be DELETED for <strong>all sites</strong>. If you are going to use this option, now would be a good time to make a backup. By enabling this option you agree to be solely responsible for any loss of data or any other consequences thereof.
sv_SE: VARNING: Om detta alternativ är aktivt när tillägget inaktiveras kommer ALL data från tillägget RADERAS från <strong>alla sidor</strong>. Om du tänker använda detta alternativ vore det smart att göra en backup nu. Genom att aktivera alternativet accepterar du att du själv ansvarar för all förlust av data eller andra konsekvenser som kan följa.

en: CAUTION: If this option is active while the plugin is deactivated, ALL plugin settings and data will be DELETED. If you are going to use this option, now would be a good time to make a backup. By enabling this option you agree to be solely responsible for any loss of data or any other consequences thereof.
sv_SE: VARNING: Om detta alternativ är aktivt när tillägget inaktiveras kommer ALL data från tillägget RADERAS. Om du tänker använda detta alternativ vore det smart att göra en backup nu. Genom att aktivera alternativet accepterar du att du själv ansvarar för all förlust av data eller andra konsekvenser som kan följa.

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Capabilities
sv_SE: Förmågor

[ctx: Help tab title and heading]
en: Capabilities
sv_SE: Förmågor

en: Capabilities &hellip;
sv_SE: Förmågor&hellip;

en: Capability
sv_SE: Förmåga

en: Choose access restrictions &hellip;
sv_SE: Välj tillträdesbegränsningar&hellip;

en: Choose capabilities &hellip;
sv_SE: Välj förmågor&hellip;

en: Choose groups &hellip;
sv_SE: Välj grupper&hellip;

en: Choose one or more capabilities to restrict access. Groups that grant access through the capabilities are shown in parenthesis. If no capabilities are available yet, you can use the quick-create box to create a group and capability enabled for access restriction on the fly.
sv_SE: Välj en eller flera förmågor för att begränsa tillträde. Grupper som ger tillträde genom förmågorna visas inom parentes. Om inga förmågor finns tillgängliga än kan du använda fältet Snabbskapa för att skapa en grupp och förmåga för tillträdesbegränsning i farten.

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Click to add a new capability
sv_SE: Klicka för att lägg till en ny förmåga

en: Click to add a new group
sv_SE: Klicka för att lägg till en ny grupp

en: Click to refresh capabilities
sv_SE: Klicka för att uppdatera förmågor

en: Click to toggle the display of groups that grant the capabilities.
sv_SE: Klicka för att växla.

en: Deactivation and data persistence
sv_SE: Inaktivering och datahantering

en: Delete all Groups plugin data for ALL sites on network deactivation
sv_SE: Radera all tilläggsdata för ALLA sidor på nätverket vid inaktivering

en: Delete all Groups plugin data on deactivation
sv_SE: Radera all tilläggsdata vid inaktivering

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Disabling this setting for a post type also disables existing access restrictions on individual posts of that type.
sv_SE: Inaktivera det här alternativet avaktiverade åtkomstbegränsningar för enskilda inlägg av den typen.

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit a capability
sv_SE: Redigera en förmåga

en: Edit a group
sv_SE: Redigera en grupp

en: Edit the post for which you want to restrict access and choose<sup>*</sup> the <em>premium</em> capability.
sv_SE: Redigera inlägget du vill begränsa tillträda till och välj<sup>*</sup> förmågan <em>premium</em>.

en: Enforce read access
sv_SE: Tvinga läsbegränsning

en: Enhanced functionality is available via official extensions for Groups.
sv_SE: Utökad funktionalitet finns tillgängligt via officiella tillägg för Groups.

en: Enter <em>Premium</em> in the quick-create field located in the Access restrictions panel and save or update the post (or hit Enter).
sv_SE: Skriv <em>Premium</em> i fältet Snabbskapa i rutan tillträdesbegränsningar och spara eller uppdatera inlägget (eller tryck på Enter).

en: Example:
sv_SE: Exempel:

en: Filters
sv_SE: Filter

en: Go to <strong>Groups > Capabilities</strong> and add the <em>premium</em> capability.
sv_SE: Gå till <strong>Grupper > Förmågor</strong> och lägg till förmågan <em>premium</em>.

en: Go to <strong>Groups > Groups</strong> and add the <em>Premium</em> group.
sv_SE: Gå till <strong>Grupper  > Grupper</strong> och lägg till gruppen <em>Premium</em>.

en: Go to <strong>Groups > Groups</strong> and assign the <em>premium</em> capability to the <em>Premium</em> group.
sv_SE: Gå till <strong>Grupper > Grupper</strong> och tilldela förmågan <em>premium</em> till gruppen <em>Premium</em>.

en: Go to <strong>Groups > Options</strong> and enable the <em>premium</em> capability to restrict access.
sv_SE: Gå till <strong>Grupper  > Inställningar</strong> och aktivera förmågan <em>premium</em> för att begränsa tillträde.

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Group Actions
sv_SE: Gruppåtgärder

en: Group Name
sv_SE: Gruppnamn

[ctx: Attachment field label]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Bulk edit field label]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Column header]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Column header (Users)]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Groups section heading (add user)]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Groups section heading (edit user)]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Groups section heading (user profile)]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Help heading]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Help tab title]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Help tab title and heading]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Help title]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Meta box title]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Network menu page title]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: Plugin action link]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: menu item title]
en: Groups
sv_SE: Grupper

[ctx: page-title]
en: Groups
sv_SE: Grupper

en: Groups &hellip;
sv_SE: Grupper &hellip;

en: Groups Capabilities
sv_SE: Gruppförmågor

en: Groups Options
sv_SE: Grupper Inställningar

en: Groups is configured to delete its plugin data on deactivation.
sv_SE: Radera alla data när deaktiveras.

en: Groups network options
sv_SE: Alternativ för grupper på ett nätverk

en: Groups options
sv_SE: Gruppinställningar

en: Here you can <strong>add</strong>, <strong>edit</strong> and <strong>remove</strong> groups.
sv_SE: Här kan du <strong>lägga till</strong>, <strong>redigera</strong> och  <strong>radera</strong> grupper.

en: If you lock yourself out, please ask an administrator to help.
sv_SE: Om du låser ute dig själv, vänligen fråga en administratör om hjälp.

en: Include these capabilities to enforce read access on posts. The selected capabilities will be offered to restrict access to posts.
sv_SE: Inkludera dessa förmågor för att tvinga läsbegränsningar på inlägg. De valda förmågorna kommer att finnas tillgängliga när användare begränsar tillträde till inlägg.

en: Join the %s group
sv_SE: Gå med i gruppen %s

en: Leave the %s group
sv_SE: Lämna gruppen %s

en: Let's assume that you want to limit the visibility of a post to members of the <em>Premium</em> group.
sv_SE: Låt oss anta att du vill begränsa synligheten av ett inlägg till medlemmar av gruppen <em>Premium</em>.

en: Members of the %1$s group can access this %2$s through this capability. | Members of the %1$s groups can access this %2$s through this capability.
sv_SE[0]: Medlemmar i gruppen %1$s kan läsa denna %2$s genom denna förmåga.
sv_SE[1]: Medlemmar i grupper %1$s kan läsa denna %2$s genom denna förmåga.

en: Name
sv_SE: Namn

en: Network deactivation and data persistence
sv_SE: Nätverksinaktivering och datahantering

en: New Capability
sv_SE: Ny förmåga

en: New Group
sv_SE: Ny grupp

en: No groups grant access through this capability. To grant access to group members using this capability, you should assign it to a group and enable the capability for access restriction.
sv_SE: Inga grupper ger tillträde genom denna förmågan. För att ge gruppmedlemmar tillträde genom denna förmågan.

en: No new capabilities have been found.
sv_SE: Inga nya förmågor har hittats.

en: No such capabilities.
sv_SE: Inga sådana förmågor.

en: No such capability.
sv_SE: Ingen sådan förmåga.

en: No such group.
sv_SE: Ingen sådan grupp.

en: No such groups.
sv_SE: Inga sådana grupper.

en: Note that you must be a member of a group that has such a capability assigned.
sv_SE: Notera att du måste vara medlem i gruppen som har den förmågan tilldelad.

en: One capability has been added. | %d capabilities have been added.
sv_SE[0]: En förmåga har lagts till.
sv_SE[1]: %d förmåga har lagts till.

en: One or more capabilities required to read the entry.
sv_SE: En eller flera förmågor behövs för att läsa inlägget.

en: Only groups or users that have one of the selected capabilities are allowed to read this %s.
sv_SE: Endast grupper eller medlemmar som har någon av de valda förmågorna har tillträde till denna %s.

en: Options
sv_SE: Inställningar

[ctx: Help tab title and heading]
en: Options
sv_SE: Inställningar

[ctx: Plugin action link]
en: Options
sv_SE: Inställningar

en: Options saved.
sv_SE: Inställningarna sparades.

en: Parent
sv_SE: Förälder

en: Permissions
sv_SE: Tillstånd

en: Please confirm removal of the following groups. This action cannot be undone.
sv_SE: Vill du verkligen radera följande grupper? Detta går inte att ångra.

en: Please confirm to remove the following capabilities. This action cannot be undone.
sv_SE: Vill du verkligen radera följande förmågor? Detta kan inte ångras.

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: Post types
sv_SE: Inläggstyper

en: Quick-create group &amp; capability
sv_SE: Snabbskapa grupp &amp; förmåga

en: Read Post
sv_SE: Läs inlägg

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Registered
sv_SE: Registrerad

en: Remove
sv_SE: Radera

en: Remove a capability
sv_SE: Radera en förmåga

en: Remove a group
sv_SE: Radera en grupp

en: Remove capabilities
sv_SE: Ta bort förmågor

en: Remove capability
sv_SE: Ta bort förmåga

en: Remove from group
sv_SE: Ta bort från grupp

en: Remove group
sv_SE: Radera grupp

en: Remove groups
sv_SE: Radera grupper

en: Remove restriction
sv_SE: Ta bort begränsning

en: Results per page
sv_SE: Resultat per sida

en: Role
sv_SE: Roll

en: Save
sv_SE: Spara

en: Show access restrictions for these post types.
sv_SE: Visa tillträdesbegränsningar för dessa inläggstyper.

en: Show groups
sv_SE: Visa grupper

en: Show groups in user profiles.
sv_SE: Visa grupper i användarprofiler.

en: Show the Groups tree view.
sv_SE: Visa trädvy för Grupper (Groups).

en: Some post types shown may not offer access restrictions even though they appear enabled here.
sv_SE: Vissa inläggstyper som visas kanske inte erbjuder åtkomstbegränsningar även om de verkar aktiverade här.

en: Thank you for using <a href="https://www.itthinx.com/plugins/groups" target="_blank">Groups</a> by <a href="https://www.itthinx.com" target="_blank">itthinx</a>.
sv_SE: Tack för att du använder <a href="https://www.itthinx.com/plugins/groups" target="_blank">Groups</a> av <a href="https://www.itthinx.com" target="_blank">itthinx</a>.

en: The <em>%s</em> capability already exists and cannot be assigned to this one.
sv_SE: Förmågan <em>%s</em> finns redan och kan inte tilldelas denna.

en: The <em>%s</em> capability already exists.
sv_SE: Förmågan <em>%s</em> finns redan.

en: The <em>%s</em> capability could not be updated.
sv_SE: Förmågan <em>%s</em> kunde inte uppdateras.

en: The <em>%s</em> capability has been created.
sv_SE: Förmågan <em>%s</em> har skapats.

en: The <em>%s</em> capability has been updated.
sv_SE: Förmågan <em>%s</em> har uppdaterats.

en: The <em>%s</em> group already exists and cannot be used to name this one.
sv_SE: Gruppen <em>%s</em> finns redan och kan inte användas för att namnge denna.

en: The <em>%s</em> group already exists.
sv_SE: Gruppen <em>%s</em> finns redan.

en: The <em>%s</em> group has been created.
sv_SE: Gruppen <em>%s</em> har skapats.

en: The <em>%s</em> group has been updated.
sv_SE: Gruppen <em>%s</em> har uppdaterats.

en: The <em>Capability</em> must not be empty.
sv_SE: <em>Förmågan</em> kan inte vara tom.

en: The <em>Name</em> must not be empty.
sv_SE: <em>Namnet</em> kan inte vara tomt.

en: The capability has been deleted.
sv_SE: Förmågan har raderats.

en: The chosen capabilities are assigned to the group.
sv_SE: De valda förmågorna är tilldelade gruppen.

en: The complete documentation is available on the <a href="https://docs.itthinx.com/document/groups">Documentation</a> pages for Groups.
sv_SE: Hela dokumentationen finns tillänglig på <a href="https://www.itthinx.com/plugins/groups" target="_blank">dokumentation</a> för Groups.

en: The group has been deleted.
sv_SE: Gruppen raderades.

en: The manual way:
sv_SE: Den långa vägen:

en: The name must not be empty.
sv_SE: Namnet kan inte vara tomt.

en: The quick way:
sv_SE: Den snabba vägen:

en: The user is a member of the chosen groups.
sv_SE: Användaren är medlem i en av de valda grupperna.

en: There are no results.
sv_SE: Det finns inga resultat.

en: These capabilities will be assigned to the group.
sv_SE: Dessa förmågor kommer att  tilldelas gruppen.

en: These permissions apply to Groups management. They do not apply to access permissions derived from Groups capabilities.
sv_SE: Dessa tillstånd används för att hantera tillägget Grupper (Groups).

en: This determines for which post types access restriction settings are offered.
sv_SE: Detta avgör för vilka inläggstyper rutan med tillträdesbegränsningar kommer visas.

en: This group has no capabilities.
sv_SE: Denna gruppen har inga förmågor.

en: Tree
sv_SE: Träd

en: Tree of Groups
sv_SE: Träd av grupper

en: Tree view
sv_SE: Trädvy

en: Try the quick-create field first. Unless you need a more complex setup, there is no reason to go this way instead.
sv_SE: Testa fältet Snabbskapa först. Så länge du inte behöver en mer avancerad setup så finns det ingen anledning att inte ta den snabba vägen istället.

en: Type and choose &hellip;
sv_SE: Skriv och välj&hellip;

en: Use the <em>Access restrictions</em> box to limit the visibility of posts, pages and other post types.
sv_SE: Använd rutan <em>Tillträdesbegränsning</em> för att begränsa synligheten av inlägg, sidor och andra inläggstyper.

en: User profiles
sv_SE: Användarprofiler

[ctx: label title for conjunctive groups filter checkbox]
en: Users must belong to all chosen groups
sv_SE: Användare måste tillhöra alla valda grupper

en: Using the quick-create field
sv_SE: Använda fältet Snabbskapa

en: Using the quick-create field, you can create a new group and capability. The capability will be assigned to the group and enabled to enforce read access. Group names are case-sensitive, the name of the capability is the lower-case version of the name of the group. If the group already exists, a new capability is created and assigned to the existing group. If the capability already exists, it will be assigned to the group. If both already exist, the capability is enabled to enforce read access. In order to be able to use the capability, your user account will be assigned to the group.
sv_SE: Om du använder fältet Snabbskapa kan du skapa en grupp och förmåga samtidigt. Förmågan kommer att tilldelas gruppen och aktiveras för tillträdesbegränsning. Gruppnamn är shiftlägeskänsliga, namnet på förmågan blir en variant på gruppnamnet med endast gemener. Om gruppen redan finns så kommer en ny förmåga skapas och tilldelas gruppen. Om förmågan redan finns kommer den tilldelas gruppen. Om båda redan finns kommer förmågan att aktiveras för tillträdesbegränsning. För att kunna använda förmågan kommer ditt användarkonto att tilldelas gruppen.

en: You are a member of the %s group.
sv_SE: Du är medlem i gruppen %s.

en: You can create a new group and capability here. The capability will be assigned to the group and enabled to enforce read access. Group names are case-sensitive, the name of the capability is the lower-case version of the name of the group. If the group already exists, a new capability is created and assigned to the existing group. If the capability already exists, it will be assigned to the group. If both already exist, the capability is enabled to enforce read access. In order to be able to use the capability, your user account will be assigned to the group.
sv_SE: Du kan skapa en ny grupp och förmåga här. Förmågan kommer att tilldelas gruppen och aktiverad för att tvinga läsbehörighet. Gruppnamn är shiftlägeskänsliga, namnet på förmågan är.

en: You can select one or more capabilities that are enabled for access restriction.
sv_SE: Du kan välja en eller flera förmågor som är aktiverade för tillträdesbegränsning.

en: You cannot set any access restrictions.
sv_SE: Du kan inte ställa in några tillträdesbegränsningar.

en: You have joined the %s group.
sv_SE: Du har gått med i gruppen %s.

en: You have left the %s group.
sv_SE: Du har lämnat gruppen %s.

en: You must be in a group that has at least one capability enabled to enforce read access.
sv_SE: Du måste vara med i en grupp som har minst en förmåga för att tvinga läsbehörighet.

en: Your support matters!
sv_SE: Ditt stöd är viktigt!

en: groups
sv_SE: grupper
