Plugins - Code Snippets - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (356 entries)

en: Synced cloud data has been <strong>successfully</strong> refreshed.
it: I dati sincronizzati nel cloud sono stati aggiornati <strong>con successo</strong>.

en: Help
it: Aiuto

en: <strong>Warning:</strong> Safe mode is active and snippets will not execute! Remove the <code>CODE_SNIPPETS_SAFE_MODE</code> constant from <code>wp-config.php</code> to turn off safe mode.
it: <strong>Attenzione:</strong> La modalità sicura è attiva e gli snippet non saranno eseguiti! Rimuovi la costante <code>CODE_SNIPPETS_SAFE_MODE</code> dal file <code>wp-config.php</code> per disattivare la modalità sicura.

en: Update Available
it: Aggiornamento disponibile

en: Partner image
it: Immagine del partner

en: Go to Partner
it: Visita il partner

en: Partners and apps
it: Partner e app

en: Feature image
it: Immagine in evidenza

en: Helpful articles
it: Articoli utili

en: Latest changes
it: Ultimi cambiamenti

en: Read the full changelog
it: Leggi il changelog completo

en: Latest news image
it: Immagine delle ultime notizie

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Latest news
it: Ultime notizie

en: Resources and <span>What's New</span>
it: Risorse e <span>cosa c'è di nuovo</span>

en: Code Snippets Logo
it: Logo di Code Snippets

en: Other
it: Altro

en: Bug fixes
it: Correzioni di bug

en: Improvements
it: Miglioramenti

en: New features
it: Nuove funzionalità

en: Get Pro
it: Passa a Pro

en: Welcome to Code Snippets
it: Benvenuto in Code Snippets

[ctx: menu label]
en: What's New
it: Cosa c'è di nuovo

en: Successfully reset snippets caches.
it: Cache degli snippet reimpostate con successo.

en: Use this button to manually clear snippets caches.
it: Utilizza questo pulsante per svuotare manualmente le cache degli snippet.

en: Reset Caches
it: Reimposta cache

en: Successfully performed database table upgrade.
it: Upgrade della tabella del database effettuato con successo.

en: Hide the Upgrade button from the admin menu.
it: Nascondi il pulsante "Passa a Pro" dal menu di amministrazione.

en: Hide Upgrade Menu
it: Nascondi il menu "Passa a Pro"

en: Use this button to manually upgrade the Code Snippets database table. This action will only affect the snippets table and should be used only when necessary.
it: Utilizza questo pulsante per effettuare manualmente l'upgrade della tabella del database di Code Snippets. Questa azione avrà effetto solo sulla tabella degli snippet e dovrebbe essere utilizzata solo se necessario.

en: Upgrade Database Table
it: Effettua l'upgrade della tabella del database

en: Database Table Upgrade
it: Upgrade della tabella del database

en: Docs and Support
it: Documentazione e supporto

en: Go Pro
it: Passa alla versione Pro

[ctx: top-level menu label]
en: Go Pro
it: Passa a Pro

en: e.g. Remove unused javascript…
it: Ad es. rimuovi javascript inutilizzato...

en: Name of codevault
it: Nome del codevault

en: Search by keyword(s)
it: Cerca per parola/e chiave

en: Search Cloud
it: Cerca nel cloud

en: Search cloud snippets
it: Cerca snippet nel cloud

en: (Note: codevault name is case and spelling sensitive and only public snippets will be shown)
it: (Nota: il nome del codevault fa distinzione tra minuscole, maiuscole e ortografia e mostrerà solo snippet pubblici)

en: Use the search bar below to search cloud snippets by entering either the name of a codevault or keywords.
it: Utilizza la barra di ricerca qui sotto per cercare snippet nel cloud inserendo il nome di un codevault o delle parole chiave.

en: Learn more about Code Snippets Cloud &rarr;
it: Approfondisci Code Snippets Cloud &rarr;

en: See all your public and private snippets that are stored in your Code Snippet Cloud codevault.
it: Visualizza tutti i tuoi snippet pubblici e privati che sono conservati nel tuo codevault Code Snippet Cloud.

en: Learn more about javascript snippets &rarr;
it: Approfondisci gli snippet javascript &rarr;

en: Learn more about style snippets &rarr;
it: Approfondisci gli snippet di stile &rarr;

en: Learn more about content snippets &rarr;
it: Approfondisci gli snippet di contenuto &rarr;

en: Learn more about function snippets &rarr;
it: Approfondisci gli snippet di funzione &rarr;

en: Find more about Pro (opens in external tab)
it: Scopri di più sulla versione Pro (si apre in una nuova scheda)

en: Click here to submit your feedback
it: Fai clic qui per inviare il tuo feedback

en: Thank you for testing this <span class="highlight-yellow">beta version of Code Snippets</span>. We would love to hear your feedback.
it: Grazie per aver testato questa <span class="highlight-yellow">versione beta di Code Snippets</span>. Ci piacerebbe avere un tuo feedback.

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Next page
it: Pagina successiva

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page, 2: Total pages.
en: %1$s of %2$s
it: %1$s di %2$s

en: Current page
it: Pagina corrente

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: First page
it: Prima pagina

note: translators: %s: Number of items.
en: %s item | %s items
it[0]: %s elemento
it[1]: %s elementi

en: Preview
it: Vedi l'anteprima

[ctx: pro only]
en:  Only
it:  solamente

en: View
it: Visualizza

en: Please enter a term to start searching code snippets in the cloud.
it: Inserisci un termine per iniziare la ricerca degli snippet di codice nel cloud.

en: No snippets or codevault could be found with that search term. Please try again.
it: Nessuno snippet o codevault trovato per questi termini di ricerca. Riprova.

note: translators: tested status.
en: Author states %s
it: Stati dell'autore %s

en: Not indicated by author
it: Non indicato dall'autore

en: WP Compatability:
it: Compatibilità WP:

en: View the full list.
it: Visualizza la lista completa.

en:  Snippet has not undergone any review yet.
it:  Lo snippet non è stato ancora oggetto di alcuna revisione.

en:  Snippet has been tested by our AI bot.
it:  Lo snippet è stato testato dal nostro bot IA.

en: Snippet has passed basic review.
it: Lo snippet ha passato una revisione di base.

en: Snippet Statuses
it: Stati degli snippet

en: Last Updated:
it: Ultimo aggiornamento:

[ctx: votes]
note: translators: 1: number of votes with label, 2: number of users with label.
en: %1$s by %2$s
it: %1$s da %2$s

note: translators: 1: number of users.
en: %d user | %d users
it[0]: %d utente
it[1]: %d utenti

[ctx: vote count]
note: translators: 1: number of votes.
en: %d time | %d times
it[0]: %d volta
it[1]: %d volte

en: Preview this snippet
it: Vedi l'anteprima di questo snippet

en: Snippet Code:
it: Codice snippet:

en: Pro Verified
it: Pro verificato

en: AI Verified
it: IA verificato

en: Unverified
it: Non verificato

en: Public
it: Pubblico

en: Private
it: Privato

en: Updated
it: Aggiornato

en: Invalid action.
it: Azione non valida.

en: Bundles
it: Bundle

en: Cloud Search
it: Ricerca nel cloud

en: AI
it: IA

en: Upgrade to <span class="badge">Pro</span>
it: Effettua l'upgrade alla versione <span class="badge">Pro</span>

en: Select a snippet to display
it: Seleziona uno snippet da visualizzare

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Height
it: Altezza

en: Word Wrap
it: A capo automatico

en: Highlight Lines
it: Evidenzia le righe

en: Scripts (JS)
it: Script (JS)

en: Styles (CSS)
it: Stili (CSS)

en: Content (Mixed)
it: Contenuto (Misto)

en: Functions (PHP)
it: Funzioni (PHP)

en: Code Snippet Source
it: Sorgente del frammento di codice

en: Select a snippet to show
it: Seleziona uno snippet da mostrare

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Justified
it: Giustificato

en: Right
it: Destra

en: Center
it: Centro

en: Left
it: Sinistra

en: Alignment
it: Allineamento

en: Processing Options
it: Opzioni di elaborazione

en: JavaScript loaded just before the closing &amp;lt;/body&amp;gt; tag
it: JavaScript caricato subito prima del tag di chiusura &amp;lt;/body&amp;gt;

en: JavaScript loaded in the site &amp;lt;head&amp;gt; section
it: JavaScript caricato nella sezione &amp;lt;head&amp;gt; del sito

en: Administration area stylesheet
it: Foglio di stile dell'area di amministrazione

en: Site front-end stylesheet
it: Foglio di stile del frontend del sito

en: View Full Script
it: Visualizza script intero

en: View Full Stylesheet
it: Visualizza foglio di stile intero

en: Minify snippet output by removing whitespace and optimising code to reduce load times.
it: Minifica l'output dello snippet rimuovendo spazi bianchi ed ottimizzando il codice per ridurre i tempi di caricamento.

en: Minify Snippet Output
it: Minifica l'output dello snippet

en: Okay
it: Ok

en: Thanks
it: Grazie

en: Notice
it: Avviso

en: Success
it: Successo

en: You can now safely remove the free version of Code Snippets
it: Ora puoi rimuovere in tutta sicurezza la versione gratuita di Code Snippets

en: Could not activate snippet.
it: Impossibile attivare lo snippet.

en: Could not activate snippet: code did not pass validation.
it: Impossibile attivare lo snippet: il codice non ha passato la validazione.

note: translators: %d: snippet identifier.
en: Could not locate snippet with ID %d.
it: Impossibile localizzare lo snippet con ID %d.

en: The set of keyboard shortcuts to use in the code editor.
it: Il set di scorciatoie da tastiera da utilizzare nell'editor del codice.

en: Keymap
it: Mappatura dei tasti

en: Allow folding functions or other blocks into a single line.
it: Permetti di raggruppare le funzioni o altri blocchi in una singola riga.

en: Code Folding
it: Raggruppamento del codice

en: Soft-wrap long lines of code instead of horizontally scrolling.
it: Manda a capo automaticamente le righe di codice invece di scorrere orizzontalmente.

en: The number of spaces to indent a block.
it: Il numero di spazi per indentare un blocco.

[ctx: unit]
en: spaces
it: spazi

en: Disable syntax highlighting when displaying snippet code on the front-end.
it: Disabilita l'evidenziazione della sintassi quando si mostra un frammento di codice sul frontend.

en: Disable Syntax Highlighter
it: Disabilita l'evidenziatore della sintassi

[ctx: unit]
en: rows
it: righe

en: Description Editor Height
it: Altezza dell'editor della descrizione

en: Default
it: Predefinito

en: Date and time when the snippet was last modified, in ISO format.
it: La data e l'ora, in formato ISO, dell'ultima modifica dello snippet.

en: If a network snippet, whether can be activated on discrete sites instead of network-wide.
it: Nel caso di uno snippet di network, se può essere attivato o meno su singoli siti invece dell'intero network.

en: Whether the snippet is network-wide instead of site-wide.
it: Se lo snippet è per tutto il network o per tutto il sito.

en: Relative priority in which the snippet is executed.
it: Priorità relativa di esecuzione dello snippet.

en: Snippet activation status.
it: Stato di attivazione dello snippet.

en: Context in which the snippet is executable.
it: Contesto nel quale lo snippet è eseguibile.

en: List of tag categories the snippet belongs to.
it: Lista di tag categorie a cui lo snippet appartiene.

en: Executable snippet code.
it: Frammento di codice eseguibile.

en: Descriptive text associated with snippet.
it: Testo descritto associato allo snippet.

en: Descriptive title for the snippet.
it: Titolo descrittivo per lo snippet.

en: Unique identifier for the snippet.
it: Identificatore univoco per lo snippet.

en: The snippet could not be deactivated.
it: Impossibile disattivare lo snippet.

en: The snippet could not be deleted.
it: Impossibile eliminare lo snippet.

en: The snippet could not be updated.
it: Impossibile aggiornare lo snippet.

en: Cannot update a snippet without a valid ID.
it: Impossibile aggiornare uno snippet senza un ID valido.

en: The snippet could not be created.
it: Impossibile creare lo snippet.

en: The snippet could not be found.
it: Impossibile trovare lo snippet.

en: Script snippets are loaded on the site front-end in a JavaScript file, either in the head or body sections.
it: Gli snippet script sono caricari sul frontend del sito in un file JavaScript, nella sezione head o in quella body.

en: Style snippets are written in CSS and loaded in the admin area or on the site front-end, just like the theme style.css.
it: Gli snippet di stile sono scritti in CSS e sono caricati nell'area di amministrazione o nel frontend del sito, proprio come il file style.css del tema.

en: Export Code
it: Esporta codice

en: Available in Code Snippets Pro (external link)
it: Disponibile con Code Snippets Pro (link esterno)

en: Join our community on Facebook
it: Unisciti alla nostra community su Facebook

en: Loading edit page…
it: Caricamento della pagina di modifica in corso...

en: Search Snippets
it: Cerca snippet

en: All Snippets
it: Tutti gli snippet

en: Highlight the line that is currently being edited.
it: Evidenzia la riga attualmente in fase di modifica.

en: Highlight Active Line
it: Evidenza la riga attiva

en: Modified (oldest first)
it: Modificato (prima il più vecchio)

en: Modified (latest first)
it: Modificato (prima il più recente)

en: Name (Z-A)
it: Nome (Z-A)

en: Name (A-Z)
it: Nome (A-Z)

en: Default way to order snippets on the All Snippets admin menu.
it: Modalità predefinita per ordinare gli snippet nel menu di amministrazione Tutti gli snippet.

en: Snippets List Order
it: Ordinamento dell'elenco degli snippet

en: Show line numbers
it: Visualizza i numeri delle righe

en: Insert Snippet Source
it: Inserisci la sorgente dello snippet

en: Snippet Source Code
it: Codice sorgente dello snippet

en: Enable shortcodes
it: Abilita gli shortcode

en: Apply formatting
it: Applica formattazione

en: Run PHP code
it: Esegui il codice PHP

en: Insert Content Snippet
it: Inserisci snippet di contenuto

en: Content Snippet
it: Snippet di contenuto

note: translators: 1: snippet name, 2: snippet edit link
en: <strong>%1$s</strong> is currently inactive. You can <a href="%2$s">edit this snippet</a> to activate it and make it visible. This message will not appear in the published post.
it: <strong>%1$s</strong> è attualmente inattivo. Puoi <a href="%2$s">modificare questo snippet</a> per attivarlo e renderlo visibile. Questo messaggio non apparirà nell'articolo pubblicato.

note: translators: %d: snippet ID.
en: Could not load snippet with an invalid ID: %d.
it: Impossibile caricare snippet con un ID non valido: %d.

en: Shortcode for inserting the current year into a post or page..
it: Shortcode per inserire l'anno corrente in un articolo o in una pagina.

en: Current year
it: Anno corrente

en: Allows smiley conversion in obscure places.
it: Consente la conversione di smiley in luoghi oscuri.

en: Allow smilies
it: Consenti smiley

en: Turns off the WordPress admin bar for everyone except administrators.
it: Disattiva la barra di amministrazione di WordPress per tutti tranne gli amministratori.

en: Disable admin bar
it: Disabilita la barra di amministrazione

en: Makes sure that image and file uploads have lowercase filenames.
it: Verifica che le immagini e i file caricati abbiano nomi di file minuscoli.

en: Make upload filenames lowercase
it: Rendi minuscoli i nomi dei file caricati

en: This is a sample snippet. Feel free to use it, edit it, or remove it.
it: Questo è uno snippet di esempio. Sentiti libero di usarlo, modificarlo o rimuoverlo.

en: Footer styles
it: Stili del footer

en: Head styles
it: Stili dell'intestazione

en: Front-end styles
it: Stili frontend

en: Admin styles
it: Stili amministrazione

en: Footer content
it: Contenuto del footer

en: Head content
it: Contenuto dell'intestazione

en: Single-use function
it: Funzione ad uso singolo

en: Front-end function
it: Funzione frontend

en: Admin function
it: Funzione di amministrazione

en: Global function
it: Funzione globale

en: Scripts
it: Script

en: Styles
it: Stili

en: Content snippets are bits of reusable PHP and HTML content that can be inserted into posts and pages.
it: Gli snippet di contenuto sono frammenti riutilizzabili di contenuto PHP e HTML che possono essere inseriti in articoli e pagine.

en: Function snippets are run on your site as if there were in a plugin or theme functions.php file.
it: Gli snippet di funzione vengono eseguiti sul tuo sito come se fossero nel file functions.php di un plugin o di un tema.

en: Content
it: Contenuto

en: Functions
it: Funzioni

en: It looks like you don't have any snippets of this type.
it: Sembra che tu non abbia alcuno snippet di questo tipo.

en: Type
it: Tipo

en: If you're not sure about the types of snippets you can add, take a look at the <a href="https://help.codesnippets.pro/collection/2-adding-snippets">Code Snippets Pro Docs</a> for inspiration.
it: Se non sei sicuro dei tipi di snippet che puoi aggiungere, dai un'occhiata alla <a href="https://help.codesnippets.pro/collection/2-adding-snippets">documentazione di Code Snippets Pro</a> per trarre ispirazione.

en: You can find out how to enable safe mode in the <a href="https://help.codesnippets.pro/article/12-safe-mode">Code Snippets Pro Docs</a>.
it: Puoi scoprire come abilitare la modalità provvisoria nella <a href="https://help.codesnippets.pro/article/12-safe-mode">documentazione Code Snippets Pro</a>.

en: If something goes wrong with a snippet, and you can't use WordPress, you can cause all snippets to stop executing by turning on <strong>safe mode</strong>.
it: Se qualcosa va storto con uno snippet, e non puoi più utilizzare WordPress, puoi interrompere l'esecuzione di tutti gli snippet attivando la <strong>modalità provvisoria</strong>.

en: Active Snippets
it: Snippet attivi

note: translators: %s: formatted last modified date
en: Last modified %s
it: Ultima modifica %s

en: Upgrade to Pro
it: Passa alla versione Pro

en: Upgrade to Code Snippets Pro
it: Effettua l'upgrade a Code Snippets Pro

en: Find out how to get support with Code Snippets
it: Scopri come ottenere assistenza con Code Snippets

en: Change plugin settings
it: Modifica le impostazioni del plugin

note: translators: %s: Update PHP URL.
en: Please <a href="%s">upgrade your server to the latest version of PHP</a> to continue using Code Snippets.
it: <a href="%s">Aggiorna il tuo server all'ultima versione di PHP</a> per continuare a utilizzare Code Snippets.

note: translators: %s: required PHP version number.
en: Code Snippets requires PHP %s or later.
it: Code Snippets richiede PHP %s o successivo.

en: Another version of Code Snippets appears to be installed. Deactivating this version.
it: Sembra che sia installata un'altra versione di Code Snippets. Disattivazione di questa versione.

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet
it: Errore di analisi: errore di sintassi, fine imprevista dello snippet

note: translators: %s: PHP identifier name
en: Cannot redeclare %s.
it: Impossibile dichiarare nuovamente %s.

note: translators: %s: PHP interface name
en: Cannot redeclare interface %s.
it: Impossibile dichiarare nuovamente l'interfaccia %s.

note: translators: %s: PHP class name
en: Cannot redeclare class %s.
it: Impossibile dichiarare nuovamente la classe %s.

note: translators: %s: PHP function name
en: Cannot redeclare function %s.
it: Impossibile dichiarare nuovamente la funzione %s.

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
it: Errore di analisi: errore di sintassi, fine imprevista dello snippet.

note: translators: 1: search query, 2: line number.
en:  for &ldquo;%1$s&rdquo; on line %2$d
it:  per &ldquo;%1$s&rdquo; alla linea %2$d

en: No snippets were found matching the current search query. Please enter a new query or use the "Clear Filters" button above.
it: Non sono stati trovati snippet corrispondenti alla query di ricerca corrente. Inserisci una nuova query o utilizza il pulsante "Cancella filtri" sopra.

en: Modified
it: Modificato

[ctx: date and time format]
note: translators: 1: date format, 2: time format.
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: Y/m/d
it: d/m/Y

note: translators: %s: Human-readable time difference.
en: %s ago
it: %s fa

en: Here you can load snippets from a code snippets export file into the database alongside existing snippets.
it: Qui puoi caricare snippet nel database da un file di esportazione insieme a quelli esistenti.

en: Here you can add a new snippet, or edit an existing one.
it: Qui puoi aggiungere un nuovo snippet o modificarne uno esistente.

en: Here you can manage your existing snippets and perform tasks on them such as activating, deactivating, deleting and exporting.
it: Qui puoi gestire i tuoi snippet e eseguire attività come attivarli, disattivarli, eliminarli e esportarli.

en: Snippets are similar to plugins - they both extend and expand the functionality of WordPress. Snippets are more light-weight, just a few lines of code, and do not put as much load on your server.
it: Gli snippet sono simili ai plugin: entrambi estendono ed espandono le funzionalità di WordPress. Gli snippet sono più leggeri, solo poche righe di codice, e non sovraccaricano il tuo server.

[ctx: menu label]
en: Edit Snippet
it: Modifica snippet

note: translators: %s: search query.
en:  for &ldquo;%s&rdquo;
it:  per &ldquo;%s&rdquo;

en: It looks like you don't have any snippets.
it: Sembra tu non abbia alcuno snippet.

en: Clone
it: Clona

[ctx: snippets]
en: Import
it: Importa

en: Upload Files
it: Carica file

[ctx: snippets]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: snippets]
en: Manage
it: Gestisci

en: Selected snippets <strong>cloned</strong>.
it: Gli snippet selezionati sono stati <strong>clonati</strong>.

en: Snippet <strong>cloned</strong>.
it: Lo snippet è stato <strong>clonato</strong>.

[ctx: tools submenu label]
en: Snippets
it: Snippet

en: Priority
it: Priorità

en: Do not import any duplicate snippets; leave all existing snippets unchanged.
it: Non importare snippet duplicati; lascia invariati tutti gli snippet esistenti.

en: Replace any existing snippets with a newly imported snippet of the same name.
it: Sostituire gli snippet esistenti con gli snippet appena importati con lo stesso nome.

en: Ignore any duplicate snippets: import all snippets from the file regardless and leave all existing snippets unchanged.
it: Ignora eventuali snippet duplicati: importa indipendentemente tutti gli snippet dal file e lascia invariati tutti gli snippet esistenti.

en: What should happen if an existing snippet is found with an identical name to an imported snippet?
it: Cosa dovrebbe accadere se venisse trovato uno snippet esistente con un nome identico ad uno snippet importato?

en: Duplicate Snippets
it: Snippet duplicati

en: Choose one or more Code Snippets (.xml or .json) files to upload, then click "Upload files and import".
it: Scegli uno o più file di Code Snippets (.xml o .json) da caricare, poi fai clic su "Carica i file e importa".

en: Upload one or more Code Snippets export files and the snippets will be imported.
it: Carica uno o più file di esportazione di Code Snippet e gli snippet verranno importati.

en: When the plugin is deleted from the Plugins menu, also delete all snippets and plugin settings.
it: Quando il plugin viene eliminato dal menu Plugin, elimina anche tutti gli snippet e le impostazioni del plugin.

en: Complete Uninstall
it: Disinstallazione completa

en: Run Once
it: Esegui una volta

en: Snippets &raquo; Settings
it: Snippet &raquo; Impostazioni

en: Reset to Default
it: Reimposta al valore predefinito

en: All settings have been reset to their defaults.
it: Tutte le impostazioni sono state ripristinate ai valori predefiniti.

en: Snippet <strong>executed</strong>.
it: Lo snippet è stato <strong>eseguito</strong>.

en: No snippets were imported.
it: Nessuno snippet è stato importato.

en: Perhaps you would like to add a new one?
it: Forse vuoi aggiungerne uno nuovo?

en: Network Only
it: Solo sul network

en: Network Active
it: Attivo sul network

note: Description of the plugin
en: An easy, clean and simple way to run code snippets on your site. No need to edit to your theme's functions.php file again!
it: Un modo facile, semplice e pulito per aggiungere frammenti di codice ("Snippet") al tuo sito. Senza modificare il file functions.php del tuo tema.

en: Upload files and import
it: Carica i file e importa

note: translators: %s: size in bytes
en: (Maximum size: %s)
it: (Dimensione massima: %s)

en: Choose files from your computer:
it: Scegli i file dal tuo computer:

note: translators: %s: link to snippets admin menu
en: Afterward, you will need to visit the <a href="%s" >All Snippets</a> page to activate the imported snippets.
it: Successivamente dovrai visitare la pagina <a href="%s" >Tutti gli snippet</a> per attivare gli snippet importati.

[ctx: snippet]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Editor Preview
it: Anteprima dell'editor

en: Code Editor
it: Editor del codice

en: General
it: Generale

en: Highlight all instances of a currently selected word.
it: Evidenzia tutte le occorrenze della parola selezionata.

en: Highlight Selection Matches
it: Evidenzia le corrispondenze della selezione

en: Auto-close brackets and quotes when typed.
it: Chiudi automaticamente le parentesi e le virgolette durante la digitazione.

en: Auto Close Brackets
it: Chiudi automaticamente le parentesi

en: Show line numbers to the left of the editor.
it: Mostra i numeri di riga nella parte sinistra dell'editor.

en: Line Numbers
it: Numeri di riga

en: Wrap Lines
it: A capo automatico

en: Indent Unit
it: Unità di indentazione

en: The width of a tab character.
it: La larghezza del carattere di tabulazione.

en: Tab Size
it: Dimensione Tab

en: Use hard tabs instead of spaces for indentation.
it: Usa i Tab invece degli spazi per indentare.

en: Indent With Tabs
it: Indenta con i Tab

en: Theme
it: Tema

en: Show snippet descriptions on admin pages.
it: Mostra le descrizioni degli snippet nelle pagine di amministrazione.

en: Enable Snippet Descriptions
it: Abilita le descrizioni degli snippet

en: Show snippet tags on admin pages.
it: Mostra i tag degli snippet nelle pagine di amministrazione.

en: Enable Snippet Tags
it: Abilita i tag degli snippet

en: Make the 'Save and Activate' button the default action when saving a snippet.
it: Imposta il pulsante 'Salva e attiva' come azione predefinita quando salvi uno snippet.

en: Activate by Default
it: Attiva come impostazione predefinita

en: Clear Filters
it: Cancella Filtri

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Clear List
it: Cancella Lista

en: Filter
it: Filtro

en: Show all tags
it: Mostra tutti i tag

note: translators: %s: total number of recently activated snippets.
en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
it[0]: <span class="count">(%s)</span> attivato di recente
it[1]: <span class="count">(%s)</span> attivati di recente

note: translators: %s: total number of inactive snippets.
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Inattivo <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Inattivi <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: total number of active snippets.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Attivo <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Attivi <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: total number of snippets.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Tutto <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Tutti <span class="count">(%s)</span>

en: Name
it: Nome

en: Shared on Network
it: Condiviso sul network

note: translators: %d: snippet ID.
en: Untitled #%d
it: Senza Titolo #%d

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: 'Annulla' per fermare, 'OK' per eliminare.

en: You are about to permanently delete the selected item.
it: Stai per eliminare in modo permanente l'elemento selezionato.

en: Delete
it: Elimina

en: Export
it: Esporta

en: Edit
it: Modifica

en: Activate
it: Attiva

en: Network Activate
it: Attiva sul network

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Network Deactivate
it: Disattiva sul network

en: Snippets per page
it: Snippet per pagina

note: translators: %s: URL to Manage Snippets admin menu
en: You can save your snippets to a code snippets export file using the <a href="%s">Manage Snippets</a> page.
it: Puoi salvare i tuoi snippet in un file di esportazione di Code Snippets usando la pagina <a href="%s">Gestisci snippet</a>.

en: Exporting
it: Esportazione in corso

note: translators: %s: URL to Snippets admin menu
en: Imported snippets will be added to the database along with your existing snippets. Regardless of whether the snippets were active on the previous site, imported snippets are always inactive until activated using the <a href="%s">Manage Snippets</a> page.
it: Gli snippet importati verranno aggiunti al database insieme agli snippet esistenti. Indipendentemente dal fatto che gli snippet fossero attivi sul sito precedente, gli snippet importati sono sempre inattivi finché non vengono attivati utilizzando la pagina <a href="%s">Tutti gli snippet</a>.

en: You can load your snippets from a code snippets export file using this page.
it: Puoi caricare i tuoi snippet da un file di esportazione di Code Snippets usando questa pagina.

en: Importing
it: Importazione in corso

en: Please be sure to check that your snippet is valid PHP code and will not produce errors before adding it through this page. While doing so will not become active straight away, it will help to minimise the chance of a faulty snippet becoming active on your site.
it: Accertati che lo snippet abbia un codice PHP valido e non produca errori aggiungendolo a questa pagina. Facendo così, e non attivandolo immediatamente, si minimizza la probabilità che uno snippet difettoso sia attivato nel tuo sito.

en: You need to fill out the name and code fields for your snippet to be added. While the description field will add more information about how your snippet works, what is does and where you found it, it is completely optional.
it: Devi riempire il campo del nome e il codice per aggiungere il tuo snippet. Anche se il campo della descrizione aggiungerà più informazioni riguardo a come lavora il tuo snippet, cosa fa e dove lo troviamo, è completamente opzionale.

en: Adding Snippets
it: Aggiunta degli snippet in corso

en: Be sure to check your snippets for errors before you activate them, as a faulty snippet could bring your whole blog down. If your site starts doing strange things, deactivate all your snippets and activate them one at a time.
it: Assicurati di controllare che i tuoi snippet non abbiano errori prima di attivarli, uno snippet difettoso potrebbe bloccare del tutto il tuo blog. Se il tuo sito inizia a fare cose strane, disattiva tutti gli snippet e attivali uno alla volta.

en: Safe Mode
it: Modalità sicura

en: Overview
it: Panoramica

en: Plugin Website
it: Sito web del plugin

en: Support Forum
it: Forum di supporto

en: About Plugin
it: Info sul plugin

en: For more information:
it: Per maggiori informazioni:

en: Dismiss
it: Ignora

en: Take the survey now
it: Partecipa subito al sondaggio

en: <strong>Have feedback on Code Snippets?</strong> Please take the time to answer a short survey on how you use this plugin and what you'd like to see changed or added in the future.
it: <strong>Hai suggerimenti per Code Snippets?</strong> Ti preghiamo di rispondere ad un breve sondaggio su come utilizzi questo plugin e cosa vorresti vedere cambiato o aggiunto in futuro.

en: Support
it: Supporto

en: Manage your existing snippets
it: Gestisci i tuoi snippet esistenti

en: Settings
it: Impostazioni

en: Snippets Settings
it: Impostazioni degli snippet

[ctx: menu label]
en: Settings
it: Impostazioni

en: Selected snippets <strong>deleted</strong>.
it: Snippet selezionati <strong>eliminati</strong>.

en: Snippet <strong>deleted</strong>.
it: Snippet <strong>eliminato</strong>.

en: Selected snippets <strong>deactivated</strong>.
it: Snippet selezionati <strong>disattivati</strong>.

en: Snippet <strong>deactivated</strong>.
it: Snippet <strong>disattivato</strong>.

en: Selected snippets <strong>activated</strong>.
it: Snippet selezionati <strong>attivati</strong>.

en: Snippet <strong>activated</strong>.
it: Snippet <strong>attivato</strong>.

[ctx: top-level menu label]
en: Snippets
it: Snippet

en: Snippets
it: Snippet

[ctx: menu label]
en: All Snippets
it: Tutti gli snippet

en: An error occurred when processing the import files.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione dei file di importazione.

note: translators: 1: amount of snippets imported, 2: link to Snippets menu
en: Successfully imported <strong>%1$d</strong> snippet. <a href="%2$s">Have fun!</a> | Successfully imported <strong>%1$d</strong> snippets. <a href="%2$s">Have fun!</a>
it[0]: <strong>%1$d</strong> snippet importato con successo. <a href="%2$s">Divertiti!</a>
it[1]: <strong>%1$d</strong> snippet importati con successo. <a href="%2$s">Divertiti!</a>

en: Import snippets from a code snippets export file
it: Importa snippet da un file di esportazione code snippet

en: Import Snippets
it: Importa gli snippet

[ctx: menu label]
en: Import
it: Importa

en: Tags
it: Tag

en: Description
it: Descrizione

en: Add New Snippet
it: Aggiungi nuovo snippet

[ctx: menu label]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Edit Snippet
it: Modifica snippet

en: You are not authorized to access this page.
it: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.
